wtorek, 15 maja 2012

Buty z Kernave

Postanowiłam zrobić sobie historyczne i zgadzające się z szerokością geograficzną buty. Krój butów z Kernave jest bardzo prosty - idealny na pierwsze szewskie eksperymenty. Pomysł na wykrój zaczerpnęłam z forum Pirzdaustra. Poniżej zdjęcie oryginału z katalogu:
Buty datowane są na XIII - XIV w. jednak ich krój jest tak prozaiczny, że nie uważam żeby we wczesnym średniowieczu nie było podobnych. Kolejnym argumentem na wykorzystanie wzoru późniejszego jest na prawdę mało zmieniająca się biżuteria bałtyjska - od IX do XV w. mamy duże podobieństwo form na całym obszarze (w Polsce na przykład Równina Dolna, znaleziska z Litwy i terenów Letgalii na Łotwie). Elementy stroju bałtyjskiego, takie jak villajne (chusta czy też płaszcz z frędzlami) na prawdę nie ulegały zmianach (widać to po uznaniu chrześcijaństwa i pierwszym szkieletowym pochówkom). Podpatrzony wykrój wykonany przez Szymona:
Efekt mojego plecenia i lekkiego poprawiania (były trochę za duże, więc poprzycinałam i dorobiłam dziurki):
Planuję jeszcze zaimpregnować podeszwę i wymienić rzemyki na bardziej historyczną opcję - z tą wstyd się pokazać ;-). Ponadto wielkie podziękowania należą się Szymonowi, który cierpliwie przeniósł wykrój na kartkę i nadał projektowi kształtu!

7 komentarzy:

 1. Hehehe cóż to się dzisiaj ni w wymyśla ;-)
  Ale ogólnie potwierdzam że takie buty są dobre - zostały przetestowane na kilku wyprawach w tym zimowych i zdały egzamin. Dodam tylko że ja moje nosiłam jako coś w rodzaju ochraniacza na but filcowy (najpierw szyty potem już formowany z czesanki) i zdawały egzamin zarówno na piechotę po szyszkach, jak i konno ;-D
  Dziękuję że mi przypomniałaś o tych butach, bo moje stare niestety poległy podczas jakiegoś suszenia przy ognisku i czas najwyższy zrobić nowe :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie najfajniejsza w nich jest ta prostota, która pozwala na domowe szewskie szaleństwa :-) mam nadzieje że z dobrymi skarpetami i nogawiczkami w zimniejsze dni będą się spisywały tak dobrze jak mówisz!

   Usuń
 2. No fajnie, fajnie, ale jak to się nogi trzyma? Bo wygląda jakby miało spaść przy pierwszej próbie praczek o reelu nie wspominając ;) Po necie krąży powszechnie kopiowany tekst o butach wczesnośredniowiecznych i tam na wstępie jest kawałek o butach właśnie z jednego kawałka, ściąganych rzemieniem, ale dodatkowo sznurowanych po wierzchu.
  Dla analogii rzucam: współczesne kierpce: http://schiotka.deviantart.com/art/Kierpce-i-Parzenice-298842067 i albańskie opingi :http://www.kruja.cchnet.it/kruja-1/dhoma-e-gatimit/atoggettodemoetnoantropologico.2008-10-03.0410486195 ... no i nieszczęsne buciki przez wszystkich używane jako wikińske http://www.instructables.com/id/Viking-shoes/ ale co by o nich nie mówić trzymają się stopy jak druga skarpetka. Może warto podłubać, co by kostki nie skręcić ;) ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spróbuję potańczyć to się dowiem :D ale ogólnie nic nie klapie i nie spada, mimo słabych rzemyków trzyma się na nodze tak jak powinno. Pewnie bez skarpety byłoby gorzej. A jak pozlatują to się wymyśli sposób motania inny ;-)

   Usuń
 3. Niedawno takiego samego typu robiłam znajomej do stroju iryjskiego :) Na Rękawce potestowała, połaziła, przeżyła :)

  Nie wiem jak z tańczeniem, ale chłopaki na wyprawkach mieli takie do łażenia po dziurach i wądołach i jak na razie wszystkie kostki całe.

  A te "nieszczęsne" poczciwe carbatinae - ciekawe skąd się wziął pomysł o ich "wajkinskości"?
  BTW zrobiłam sobie takie do zupełnie cywilnego łażenia po lesie, właśnie skoli wygody i dobrego wyczucia podłoża.

  OdpowiedzUsuń
 4. Generalnie z takimi butami będą mieli problem jedynie ludzie nieprzyzwyczajeni do łażenia na miękkiej podeszwie. Jak ktoś przyzwyczai swoją rozpuszczoną współczesnyi gumami stópkę, to wszystko jest ok :-)
  Co do carbatinów to zgadzam się z Olof - takie one wajkińskie jak ja piechociarż ;-|
  Aha i jeszcze raz ktoś mi napiszę że praczki to wczesnośredniowieczny taniec to zamorduję ;-) - to XVI wieczny mimed branle z Arbeau :-/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nikt nie pisze, że to taniec wczesnośredniowieczny ;-) tak samo jak irlandzki reel :P

   Usuń